Hakkari'de Şehit Olan Sofinin Anısı..


Açıklama: Hüzünlü bir anı..
Kategori: Sizlerin Anıları
Eklenme Tarihi: 13 Kasym 2014
Geçerli Tarih: 23 Haziran 2024, 15:24
Site: Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
URL: http://www.naksibenditarikati.com/detay.asp?icerikID=305


Anadolu’da bir ilimizde yaşayan ve askerliğini Hakkari Yüksekova’da asteğmen olarak yapmış olan bir kardeşimizin timinde bir asker dikkatini çeker. Operasyona çıkarken 7-8 matara alır. Çıkan normalde 3 matara ile çıkarken, o asker abdest almak için bu kadar çok matara almaktadır.

Asteğmen kardeşimiz inancında böyle şeylere karşıdır ve o askeri döver, kışlaya dönünce kıl diye.. Ama askerimiz, “Asla namazı bırakmam komutanım.” der. Gel git zaman, asker gelir komutanım ben rüya gördüm, mürşidimi gördüm, “Seni kevserde bekliyoruz.” dediler . Komutan bu olaya bozulur, böyle şeylere inanma, şeyhmiş vs. der, ama bu arada yüreğine sızı düşer, cız der içi.. Sonrasında kritik bir operasyona çıkarlar. Komutan ne olur ne olmaz diye, askeri güvenli bir mağaraya çeker. Ama maalesef ufak bir delikten gelen mermiler askerimizi şehid düşürür ve komutan bu olaya çok içerler. Askerimiz şehid düştükten mevziye girer ve miski amber kokusu gibi koku gelir ve askerimiz bembeyaz bir nur haline gelir..

Mevzi adeta gül gibi kokmaktadır ve öbür askeri yollar ne kokuyor diye, öbür asker kan kokuyor komutanım der.. Komutanı bu olay çok etkiler ve bu güne kadar yaptıklarından pişman olur, psikolojisi bozulur ve teskere alır.. Bir zaman sonra evlenmek için kız istemeye giderler, kız tarafı şart olarak Menzil-i şerife giderse, bağlanırsa, tamam derler ve komutan da tamam der...

Yolda otobüste askeri görür rüyasında ve “Helal et.” der hakkını, askerde “Tamam.” der..

Komutan, Adıyaman Kahta ilçesi Menzil köyüne gelir, camiye girer ve yıllar önce şehid askerin mevzisinden duyduğu kokuyu aynen duyar ve ağlamaya başlar..

Durumu aynen Gavs-i Sani ks. Hazretlerine anlatır..

Gavs-ı Sani ks. Hazretleri;

“O bizim sofimizdi ve gördüğü ak sakallı şeyhde, rahmetli Seydamızdı (Gavs Hazretlerinin ağbeyi ve mürşidi Seyda Şeyh Seyyid Muhammed Raşid ks. Hz.).. ”

Komutan “Ne olur efendim, hakkınızı helal edin.” der...

Gavsımız k.s. “Helal.” der ve o komutanımız şuan vakıf hizmetlerinde, hizmet ehli bir sofi olarak yaşamını sürdürmektedir..