Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

CANLI YAYIN İZLEYİN...

 
 
 

GALERY

ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

Tüm Anketler

SİTEDE ARA


Gelişmiş Arama

SİTEMİZE ZİYARETLER!

 
Bugün Tekil44 
Bugün Çoğul145 
Toplam Tekil 8615316 
Toplam Çoğul12559976 
Ip 185.50.70.3

REKLAM

 

DESTEK

EHLİ BEYT DİYARI MENZİL...Ehli beytin limanı Menzil... Günümüz zaman-ı ahirde ki, Ehl-i Beyt güllerinin ve zamanın gönül sultanı, Peygamber varisi Gavsı Sani Hazretlerinin yaşadığı Adıyaman Kahta ilçesi Menzil köyü... Sultan Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki Hazretlerinin diyarı, ehli beyt diyarı, aşıklar şehri...

Hadis-i Şerifte buyuruluyor; "Ehl-i Beyt, Nuh'un gemisi gibidir. Ona binen kurtulur, ondan geri kalan boğulur." [Ahmed B. Habel, El-Müsned,3/157; Hakim, El-Müstedrek, 3/151]

“Ehl-i Beytim yeryüzündekiler için bir emniyettir. Onlar gidince, yeryüzündekilerin sonu gelir; kıyamet kopar.” (Taberânî, el-Mu’cemu’s-Sağîr, no: 318, el-Evsat, IV, 204.)

 İmam Şafiî (rah.) bir sözünde Ehl-i Beyt sevgisinin farz olduğunu şöyle dile getirir:

“Ey Resûlulllah’ın Ehl-i Beyti! Sizi sevmek bize farzdır. Allah indirdiği Kur’an’da böyle emretmiştir. Size salât okumadan namaz kılanın namazının kabul olmaması, sizin için en büyük bir övünç kaynağıdır ve bu size kâfidir.” (Muhammed Afif ez-Za’bî, Divânu’ş-Şâfii, 72)

Hz. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz buyurmuştur ki:

“Sizin en hayırlınız, benden sonra Ehl-i beytime karşı en hayırlı davranan kimselerdir” (Hâkim. Müstedrek, III, 311; Ebû Ya’lâ, Müsned, No:5924)

Gavs-ı Sani hazretleri güneş gibi parlıyor hergün orda, ey aşık ne bekliyorsun, maşuka kavuşmak için, zahirden bekleme birşey, aşk muhabbetin hanesi kalbtir...

Bir kardeşimizden bizzat dinlemiştik; Orta Karadenizde bir ilçenin köyünde yaşayan yaşlı anneleri, ömründe hiç gitmediği, adını yeni duyduğu Adıyaman Kahta ilçesinde ki Menzil köyüne gidip zamanın Gavsı bir Evliyayı, Peygamber varisi, Peygamber Efendimizin (sav) o kutlu ehli beyt soyundan  Gavsı Sani Şeyh Seyyid Abdulbaki hazretlerini görmek istemektedir, lakin bu kardeşlerimiz annelerini yaşlı ve yol uzun olduğu için götürmemektedirler... Anneleri bu duruma üzülür, ağlarmış... Bir gün anneleri bir rüya görür ve Gavsı Sani hazretleri rüyada annelerine, "Ağlama kızım yakında geleceksin.." diyerek teselli etmiştir.. Bu rüyadan sonra annelerini Menzil'e götürmüşlerdir..
 
Bunlar düşünen insanoğluna ibrettir, bunlar gibi yaşanmış bir çok anı vardır, hepside hikmeti ilahi birşeyler anlatmaktadır..

Büyükler, "Seven dahi fayda görür.." buyurmuşlardır... Alemlerin Efendisi (sav) buyurmuşlar; "Kişi sevdiğiyle beraberdir.."
 
Gönül sultanı evliya zatlar, Gavslığın belli başlı alametlerini bildirirken, müridlerinin çok olması ve batakta (manevi olarak) olanları Allah'ın izni ile kurtarması gibi belli başlı özellikleri sıralamışlardır, bugün Gavsı Sani hazretlerinin sofilerinde baş gözü ile görülebilen bu özellikler, Gavsı Sani hazretlerine neden herkesin Gavs dediğinin hikmetlerinden sadece bir kaçı olsa gerek...
 
 
 
***************
 
Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki (ks) Hz.
 Sayfasın da kardeşimiz aynen şöyle yazmış;
 
Bu yüce Menzil kapısını bulmadan önce, çeşitli cemaat, fırka ve akımları inceleme fırsatım olmuştu. Çünkü işimiz gereği teknoloji ile uğraştığımız için, aradığımız bilgiyi hızlı bulma yöntemlerini bildiğimizden dolayı hızlıca aradığımıza ulaşabiliyorduk.
 
Sonraları başımdan geçen olaylar paralelinde manen bitâp bir hale düştüğüm zamanlar, alemleri ve bizi yoktan var eden, bizi Habibine (sav) ümmet olma şerefine ulaştıran, kendisinden başka ilah olmayan Allah Azze ve Celleye iltica ettim, yapacak başka bir şeyim yoktu, "Ya Rabbi beni bu dünyada sana en yakın veli kulun, dostun kimse ona gönder, artık gücüm kalmadı, ben sana ulaşmak, senin rızanı kazanmak istiyorum.." şeklinde niyazlarda bulundum, artık beni irşad edip, Allah ve Resulune (sav) hazırlayacak, ulaştıracak, asırlar boyunca insanlığa hizmet eden evliyayı kirama ve zamanın kutbuna ulaşmak istiyor, can atıyor ve arayışlarım günden güne kor haline geliyordu, sonrasında ise aldığım işaretler ve rüyalar üzerine zamanın Gavsına ulaşmıştım..

Hatta bir rüyamı paylaşmak istiyorum: "Rüyamda Gavsı Sani Hazretlerinin hemen dibinde yakınındayım, yüzü ay gibi parlıyordu, ben başımdan geçen bazı olayları anlatıyorum, mübarek "biliyoruz anlatmana gerek yok" der gibi hafifçe tebessüm ederek kafasını sallıyordu." Zaten bu olaylardan sonra sevdası gönlümüze düşünce, derdim bir an önce zahirende o nurlu elinden tutup, müridi olmaktı. Nihayetinde artık biricik mürşidim, dayanağım, ahir zaman daki susamış gönlüme berrak bir pınar  olan Gavsı Sani Şeyh Seyyid Abdulbaki hazretleriydi, Elhamdülillah; şimdi gayret ve amel zamanı idi... Hamd ederim Rabbime ki, beni şuan yaşadığımız asırda ki yaşayan beşeriyetin en güzeli ve mükemmeline gönderdi..

Büyükler söyler ki; "Mürşidden sevgi olmazsa müride, müridin sevgisi ulaştırmaz mürşide.."
 
Buhari'de geçen bir hadisi şerifte şöyledir. "Benden sonra Nebi gelmeyecek. Alimler gelecek, halifeler gelecek. Onlara tabi olan bana tabi olur, onlara asi olan bana asi olur."
 
İşte bu ve diğer bir çok ayet ve hadis mucibinde de alimler buyuruyor ki; "Kim bu zamanda bir mürşidi kamil, peygamber varisine sevgi ve hürmet gösteriyorsa. Peygamber Efendimiz sav zamanında yaşasaydı Peygamberimize de o kadar sevgi ve hürmet gösterirdi. Bu bir ölçüdür."

Gönül ehli ne güzel şöylemiş; "Aramakla bulunmaz, lakin bulanlar arayanlardır.."

Büyükler söyler ki; "Mürşidden sevgi olmazsa müride, müridin sevgisi ulaştırmaz mürşide.."
 
Gavsı Sani hazretlerinin manevi terbiyesi altına girmeden önce amcam yıllar öncesinden bir rüya görmüş ve Gavsı Sani hazretlerinin elini tuttuktan sonra bu rüyasını anlatmıştı. Bizi büyük bir gemide yol alırken gördüğünü söylemişti. Aklıma şu hadisi şerif gelmişti o an:
 
Hadis-i Şerifte buyuruluyor; "Ehl-i Beyt, Nuh'un gemisi gibidir. Ona binen kurtulur, ondan geri kalan boğulur." [Ahmed B. Habel, El-Müsned,3/157; Hakim, El-Müstedrek, 3/151]
 
İmam Nablusi'de (Rh. a.) rüyada gemi görmenin tabirlerini anlatırken şöyle yazmış; "Yine rüyada gemi görmek, Peygamberler Peygamberinin ehl-i beytine sevgi ve muhabbete alâmettir. Çünkü Nebiyy-i Zîşân'ın ehl-i beyti ümmet için kurtuluş gemisidir. Onlara uyanlar selâmet bulur.."
 
Bizede artık "Bindik Elhamdülillah" demekten ve gayretten başka birşey düşmüyordu.. Adıyaman Kahta ilçesi Durak (Menzil) köyünde ikamet buyuran Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerini bir katre dahi olmasa bile biraz tanıyalım...
 
 
 
***************
 
İmam-ı Rabbani (Kuddise sırruh) buyurmuşlar; "Allahu Teala bu dünyada bir kulunu severse, onu bu dünyada sevdiğinin yanına gönderir..." Evliya bir zatı seven ve terbiyesine giren kişi bu büyük nimeti elde etmiş olur, gayreti ve nasibi nisbetinde de istifade eder, fayda görür...
 
Vakit var iken haydi Menzil'e...
 
Allahu Teala, sevdiklerini hakkıyla bize sevdirsin, sevdiklerine bizi sevdirsin... Amin Ecmain...

 Menzil'in şubeleri konumunda Dünya ve ülkemiz genelinde dernek, okuma evi, dergahlar mevcuttur. Belirli günlerde sohbetlerlerde olmaktadır. Bay ve bayanların gittiği yerler ayrıdır, dini kurallara tam anlamıyla riayet edilir. Size yakın bir dernek, çay ocağı, dergah yerini öğrenmek isterseniz, http://www.semerkandtemsilcilikleri.com/magazalar.asp?sf=2 (Harita üzerinden bulunduğunuz ile tıklayabilirsiniz..) adresinden harita üzerinden size yakın bir temsilcilik ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz..

Bu kapı herkese açıktır, dileyen gelir, nasibi ve gayreti nisbetinde istifade eder.Yer: İstanbul / Tuzla / Tepeören - Semerkand Kültür Merkezi
İstanbul'a teşrif eden Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki hazretlerini ziyarete gelen kalabalık..
 

 
 
ALLAH BİR KULU SEVMEK İSTERSE, SEVDİĞİNE GÖNDERİR, TERBİYE ETTİRİR, AZAMETİNE YAKIŞACAK EDEB ÖĞRETTİRİR. SONRA ONU SEVER. SANA MÜJDELER OLSUN. SENİ BİR MÜRŞİDE GÖNDERDİYSE HABERİN OLSUN, SENİ SEVİYOR.
 ( ŞAH-I NAKSİBEND HZ. )
 
 
Ey arayan; Gavs-ı Sani hazretleri güneş gibi parlıyor hergün orda, ey aşık ne bekliyorsun, maşuka kavuşmak için; zahirden bekleme birşey, okudukların bir işarettir, bir nimet bil; yoksa elinden kaçarsa farkına varınca geç olabilir ve pişman olabilirsin, aşk muhabbetin hanesi kalbtir... Ey kapıyı bulmuş olan, sen ise sadık olmayı dile Allah'tan, sıddıkiyet kapısıdır bu kapı, sadakat olduktan sonra, gerisi kolay tamamlanır inşaAllah...

 

Gavsı Sani Seyyid Abdulbaki Hazretlerinin, Seyyidlik soy seceresi:

Hz. MUHAMMED MUSTAFA (SAV)

SEYYİD İMAM HÜSEYİN (RA)

SEYYİD İMAM ALİ ZEYNELABİDİN (KS)

SEYYİD ŞERAFEDDİN (KS)

S. MUHAMMED EL-MAĞFUR EBU FİRAS (KS)

SEYYİD MACEDDİN (KS)

SEYYİD EBU FİRAS (KS)

SEYYİD TACEDDİN (KS)

SEYYİD MUHAMMED (KS)

SEYYİD FELLAH (KS)

SEYYİD EBU FİRAS (KS)

SEYYİD KEMALEDDİN (KS)

SEYYİD KASIM (KS)

SEYYİD CAFER (KS)

SEYYİD İDRİS (KS)

SEYYİD KASIM (KS)

SEYYİD TACEDDİN (KS)

SEYYİD ALİ (KS)

SEYYİD MAHMUD (KS)

SEYYİD HASAN (KS)

SEYYİD HALİL (KS)

SEYYİD ALİ (KS)

SEYYİD SAİD EBUL-HAYR (KS)

SEYYİD HACE EBU TAHİR (KS)

ŞEYH SEYYİD KAL (KS)

SEYYİD TAHİR (KS)

SEYYİD MARUF (KS)

SEYYİD MUHAMMED (KS) [Şeyh Muhammed Diyaüddin ks. Hazretlerinin Halifesi]

SEYYİD ABDULHAKİM (KS)

GAVS-I SANİ SEYYİD ABDULBAKİ (KS)


Gavsı Sani Hazretlerinin Nakşibendi Tarikatı Silsilesi:

Hz. Muhammed Mustafa (sav)
Hz. Ebubekr Sıddık (ra)
Selman-ı Farisi Hz. (ra)
Ebu Muhammed Kasım Hz. (rah)
Şeyh İmam Cafer-i Sadık Hz. (rah)
Şeyh Bayezid-i Bistami Hz. (ks)
Şeyh Ebu Hasen Harakani Hz. (ks)
Şeyh Ebu Ali Farmedi Hz. (ks)
Şeyh Hace Yusuf Hemedani Hz. (ks)i
Şeyh Abdülhalık Gücdevani Hz. (ks)
Şeyh Hace Arif-i Rivegeri Hz. (ks)
Şeyh Hace Mahmud İnciri Fağnevi Hz. (ks)
Şeyh Hace Ali Ramiteni Hz. (ks)
Şeyh Muhammed Baba Semmasi Hz. (ks)
Şeyh Seyyid Emir Külal Hz. (ks)
Şeyh Şah-ı Nakşibend Hz. (ks)
Şeyh Alaeddin Attar Hz. (ks)
Şeyh Yakub-i Çerhi Hz. (ks)
Şeyh Ubeydullah Ahrar Hz. (ks)
Şeyh Mevlana Muhammed Zahid Hz. (ks)
Şeyh Mevlana Derviş Muhammed Hz. (ks)
Şeyh Hace Muhammed Emkeneki Hz. (ks)
Şeyh Muhammed Baki Billah Hz. (ks)
Şeyh İmam-ı Rabbani El-Müceddi Hz. (ks)
Şeyh Muhammed Ma’sum Hz. (ks)
Şeyh Mevlana Muhammed Seyfeddin Faruki Hz. (ks)
Şeyh Seyyid Nur Muhammed Bedauni Hz. (ks)
Şeyh Mirza Mazhar Can-ı Canan Hz. (ks)
Şeyh Abdullah-ı Dıhlevi Hz. (ks)
Şeyh Mevlana Halid-i Bağdadi Hz. (ks)
Seyyid Abdullah Hakkari Hz. (ks)
Şeyh Seyyid Taha Hakkari Hz. (ks)
Gavs-ı Hizani Şeyh Seyyid Sıbgatullah Arvasi Hz. (ks)
Şeyh Abdurrahman Tahi Hz. (ks)
Şeyh Fethullah Verkanisi Hz. (ks)
Şeyh Muhammed Diyaeddin Nurşini Hz. (ks)
Şeyh Ahmed Haznevi Hz. (ks)
Gavs-ı Kasrevi Şeyh Seyyid Abdulhakim Bilvanisi Hz. (ks)
Şeyh Sultan Seyyid Muhammed Raşid Hz. (ks)
Gavs-ı Sani Şeyh Seyyid Abdulbaki Hz. (ks)
 
 
Gavs-ı Sani Şeyh Seyyid Abdulbaki (ks) Hazretlerinin Hayatı
 
Bizde gördüğünüz hatalarımız var ise, bu kendi nefsimizdendir, gördüğünüz güzellikler ise O'nun (Ks) vesilesi iledir..


Aşağıda ki videoda izleyeceksiniz; Peygamber Efendimizin (Sav) Gavs-ı Sani Hazretlerine teveccühü. Bu kapının değerini bil kurbanım, bugünde dünlerin yarını idi, sıkı sıkı sarıl Gavs'a.. Vird, Rabıta, Hatme, Hizmet gibi nimetlerin değerini bil inşaAllah. Çubuklu'dan İbrahim Karakuzu adlı sofinin kısa bir anısı. Gavs-ı Sani Hazretlerinin elinde tövbe etmesi ve intisap etmesi, sonrasında Peygamberimizi (SAV) rüyasında görmesi.

"(Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü şeytan benim şeklime giremez. Ebu Bekri Sıddıkı gören de, gerçekten onu görmüştür. Şeytan onun da suretine giremez.) [Hadis]"

Anlatan: Adem Topal Hoca, Semerkand TV


 

Bu sayfa 427270 defa görüntülenmiştir.
MENZYL SYLSYLE-Y ALYYYE

Söz ve Resim
Ne mutludur o kişi ki yoldaşı, haset değildir…

Mevlana

SÖZLÜK

(c) Web sitemizin Vakıf, dernek vb. kuruluşlar ile resmi bir bağı kesinlikle yoktur, tamamen kişisel çabalarla kurulmuş bir web sitesidir. Ancak istifade edilmesi için yazı ve linklerini kaynak belirterek yayınlayıp, destek verdiğimizde olabilir. Ayrıca diğer kaynaklardan, ehli sünnet çizgisinde gördüğümüz çalışmaları kaynak göstererek sitemizde yayınlamaktayız. Niyetimiz, sayısız faydasını gördüğümüz, Kuran ve Sünnet esaslı bu yüce Nakşibendi yolunu insanların tanıması ve istifade etmesine vesile olabilmektir. Sitemizden emeğe saygı çerçevesinde kaynak göstererek her türlü alıntı yapılabilinir. www.NaksibendiTarikati.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im