Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

CANLI YAYIN İZLEYİN...

 
 
 

GALERY

ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

Tüm Anketler

SİTEDE ARA


Gelişmiş Arama

SİTEMİZE ZİYARETLER!

 
Bugün Tekil812 
Bugün Çoğul981 
Toplam Tekil 8575985 
Toplam Çoğul12517164 
Ip 185.50.70.3

REKLAM

 

DESTEK

Sofilik yolunun edepleri

Sofilik yolunun edepleri

Tarih 03 A?ustos 2023, 22:27 Editör

Nakşibendilikte bir sofinin edep başlangıcı..

Velilerin kalplerini irfan nuru ile aydınlatan göğüslerini hikmetlerle süsleyen ve insanların onlardan faydalanmasını sağlayan Allah(cc) (c.c.) hamdolsun.

Fakir, zengin herkese gönderilen ve İman Süreyya Yıldızına bağlansa bile Faris oğullarından bir kavim ona ulaşacaktır buyuran Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin, alinin, ashabının üzerine sayısız salat, selam ve rahmet olsun. Onlar Allah(cc)in (c.c.) ahlakıyla edeplendiler, yüce ahlaklarını pekiştirdiler ve doğru yolun isteklilerine hak yolu gösterdiler.

Bundan sonra açıklayacağımız kutsal kelimelerdir; o kelimelerden yansıyan misk kokulu yararlı edeplerdir.

Bu yüce tarikatın amacı, amelde(ibadetlerimizde) ihlası(samimiyeti) kazanmak için Allah(cc) (c.c.) sevgisini elde etmeğe çalışmaktır. Ihlaş; dünya ve ahret çıkarı gözetmeden bütün sözlerin,hareketlerin ve ibadetlerin Allah(cc) (c.c.) rızasını (Allah(cc)-u Tealanın Zatı) için yapılmasıdır. Bu gaye sadece sünnete uymak ve gafleti yok etmekle erişilir. Bunu sağlamak için bu yolun isteklisinin iki şeye devam etmesi gerekir;

1- Ruhsat ve Bidatlardan kaçınarak Şeriat-ı Muhammediye’ye uymak,

2- Gafleti tamamıyla gidermek.

İste bu yol bu iki esastan ibarettir. Mürid gafleti kovarak ve şeriata uyarak basarili olabilir.

Bu yolun isteklisi açlık, tokluk, susma ve öfke halindeyken, uykuda ve uyanıkken, dostları ve yabancılarla görüşürken, yalnızken veya topluluk içerisindeyken kalbindeki düşünceleri bir noktada toplayıp nefsini dizginler; böylece kalbinin uyanık kalmasını sağlar. Bu kişiyi fitne ve ayrılık rüzgarları etkileyemez. Aksine felaket, bela ve ayrılık halinde daha fazla uyanık olur. Mürit sünnete uyarak bütün mekruh ve haramları hatta en iyi davranışın(hilaf-i evla) dışındaki uygulamaları bile yapmaz; dinin emirlerini yerine getirir. Eskiden yapmış olduğu haram ve mekruhlardan veya yapmadığı dini emirleri için istiğfar eder. Bunlar uyulması gereken önemli kurallardır.

Mürid gafleti gidermek için çaba sarf ederek huzur alışkanlığını kazanmaya çalışır. Buna vukuf-i kalbi (kalbin Allah(cc)tan (c.c.) uyanık olması hali) denir. Bu yalnız zikir veya rabıta ile yahut her ikisi ile şiddetle kalbe yönelmeyle kazanılır. Hak yolcusu kalbinin üzerinde o kadar durur ki gaflete girmek istese giremez ve huzur alışkanlığını bırakmak istese bırakamaz.

Allah(cc) dostları ittifak etmişler; kimin edebi yoksa tarikatta devam edemez, devam etmeyince Allah(cc)a ulaşamaz. Edep sahibi kısa dönemde büyük kişilerin mertebesine ulaşır.

S. İhsan Erol

 

 

Bu yazı 534 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Tasavvuf-Nakşibendilik

Saki'ce yaşamanın her türlü bedeline razıyız..

Saki'ce yaşamanın her türlü bedeline razıyız.. Genel gündem olarak bazı fitnelere cevabımızdır..

Asrın gönül mühendisi : Muhammed Raşid Erol Ks.

Asrın gönül mühendisi : Muhammed Raşid Erol Ks. İsmail Kıran'ın 2015 yılında kaleme aldığı ve bir sunum yaptığı Menzil ve Sultan Hz. yazısı...

MENZYL SYLSYLE-Y ALYYYE

Söz ve Resim
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli

SÖZLÜK

(c) Web sitemizin Vakıf, dernek vb. kuruluşlar ile resmi bir bağı kesinlikle yoktur, tamamen kişisel çabalarla kurulmuş bir web sitesidir. Ancak istifade edilmesi için yazı ve linklerini kaynak belirterek yayınlayıp, destek verdiğimizde olabilir. Ayrıca diğer kaynaklardan, ehli sünnet çizgisinde gördüğümüz çalışmaları kaynak göstererek sitemizde yayınlamaktayız. Niyetimiz, sayısız faydasını gördüğümüz, Kuran ve Sünnet esaslı bu yüce Nakşibendi yolunu insanların tanıması ve istifade etmesine vesile olabilmektir. Sitemizden emeğe saygı çerçevesinde kaynak göstererek her türlü alıntı yapılabilinir. www.NaksibendiTarikati.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im