Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

CANLI YAYIN İZLEYİN...

 
 
 

GALERY

ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

Tüm Anketler

SİTEDE ARA


Gelişmiş Arama

SİTEMİZE ZİYARETLER!

 
Bugün Tekil341 
Bugün Çoğul467 
Toplam Tekil 8634176 
Toplam Çoğul12580219 
Ip 185.50.70.3

REKLAM

 

DESTEK

Allah, Mekandan Münezzehtir.

Allah, Mekandan Münezzehtir.

Tarih 28 Ocak 2013, 15:26 Editör

Özellikle sapık fırka vehhabilerin iddialarına kısa bir yanıt.

Allah Teala’nın mekândan ve zamandan münezzeh olduğu hakikatinin Kur’an’dan, Sünnet’ten ve ma’kulattan delilleri vardır. Bu deliller Allah Teala’nın muhdes varlıklara ve cisimlere mahsus özelliklerden münezzeh olduğunu hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde göstermektedir.

Bütün mahlukatı olduğu gibi, mekânı da yaratan Allah Teala’dır. O, yarattığı diğer varlıklara muhtaç olmadığı gibi, mekâna da muhtaç değildir. Eğer, “Allah Teala, ihtiyacı bulunmaksızın bir mekâna hulul etmiş, mesela Arş’a (üzerine yerleşip mekân tutmak anlamında) istiva etmiştir demenin ne sakıncası olabilir?” diye sorulacak olursa şöyle deriz: Bir mekânda yer tutmak cisimlere mahsus bir özelliktir. Dolayısıyla her ne ki bir mekânda bulunmaktadır; o kaçınılmaz olarak cisimdir.

Eğer “Mekânı yaratmadan önce O’nun zatını mekânla bağlantılı düşünemediğimiz halde, Arş’a istiva ettiğini haber verdikten sonra O’nun Arş’ın üzerinde olduğunu (mekân tutmak anlamında) söyleyebiliriz” denirse bu, O’nun, Arş’ı yarattıktan sonra cisimlere mahsus bir özelliğe büründüğünü -haşa- söylemek anlamına gelir. Bu ise kemal halinden nakıs hale intikal demektir ki, Allah Teala hakkında böyle bir şey tasavvur olunamaz.

Kur’an’da, “Secde et ve yaklaş”1 buyurulur. Yani kul secde ederek Allah Teala’ya yaklaşacaktır. Keza Efendimiz (s.a.v) de, “Kulun Allah’a en yakın olduğu durum secde durumudur”2 buyurmuştur. Eğer Allah Teala’nın belli bir yönde, mesela “yukarı” tarafta olduğunu söylemek doğru olsaydı, bu nasslar muvacehesinde -haşa- O’nun aşağı cihette olduğunun söylenmesi icap ederdi! Çünkü kul, Allah Teala’ya ancak yüzünü en aşağı seviye olan yer seviyesine indirdiğinde yaklaşabilmektedir!

Öte yandan bir kısım Kur’an ayetlerin zahirinden hareketle Allah Teala’nın “semada” olduğunu söyleyenler, neden başka bir kısım ayetlerin zahirini görmezden gelmektedir?

Mesela Hz. İbrahim (a.s), “Ben Rabbime gidiyorum”3 diyerek Filistin toprağına gitmişti. Allah Teala’nın orada olduğunu mu söylememiz gerekiyor? Keza Hz. Musa (a.s)’a dağın sağ yanından4 ve vadinin sağ yanındaki bir ağaçtan5 seslenen Allah Teala’nın oraları mekân tuttuğunu mu söylemeliyiz?

Bunları söylemek ne kadar abes ise, Allah Teala’nın zatıyla semada olduğunu veya Arş’ın üzerini mekân tuttuğunu söylemek de o kadar abestir.

Allah Teala’ya mekân tayin edenler, “kâinatın/alemin” nerede olduğu sorusuna da cevap vermelidirler. Evet, “alem nerededir?” Alemin yaratıcısına mekân tayin etme cür’etini gösterdiği halde, O’nun yarattığı aleme mekân tayin etmekte acze düşen akıl nasıl bir akıldır?..

İmam Ebû Hanîfe’nin, “Din’de fıkıh ahkâmda fıkıhtan daha üstündür/önemlidir” mealindeki sözünü iyi anlamak zorundayız.

Bu söz bize, itikadî sahada derinlemesine teemmül ve iyi kavrayış anlamında bir “tefakkuh” faaliyeti yapılması gerektiğini ihtar ediyor. Öyle olmasaydı, itikada taalluk eden ayet ve hadisleri zahiri üzere anlar, öyle iman eder ve “Din’de fıkıh” faaliyetine hiçbir şekilde ihtiyaç duymazdık değil mi?


Ebubekir SİFİL

________________________________
1) 96/el-Alak, 19.
2) Müslim, “Salât”, 215.
3) 37/es-Sâffât, 99.
4) 19/Meryem, 52.
5) 28/el-Kasas, 30.

Bu yazı 12078 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Dini Bilgiler

Ramazan Ayının Fazileti

Ramazan Ayının Fazileti Ramazan Ayı hakkında kaynaklarıyla güzel bir makale..

Kudsi Hadisler Hakkında Bilgi

Kudsi Hadisler Hakkında Bilgi Kudsi hadisler hakkında Bilgiler

MENZYL SYLSYLE-Y ALYYYE

Söz ve Resim
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.

Yunus Emre

SÖZLÜK

(c) Web sitemizin Vakıf, dernek vb. kuruluşlar ile resmi bir bağı kesinlikle yoktur, tamamen kişisel çabalarla kurulmuş bir web sitesidir. Ancak istifade edilmesi için yazı ve linklerini kaynak belirterek yayınlayıp, destek verdiğimizde olabilir. Ayrıca diğer kaynaklardan, ehli sünnet çizgisinde gördüğümüz çalışmaları kaynak göstererek sitemizde yayınlamaktayız. Niyetimiz, sayısız faydasını gördüğümüz, Kuran ve Sünnet esaslı bu yüce Nakşibendi yolunu insanların tanıması ve istifade etmesine vesile olabilmektir. Sitemizden emeğe saygı çerçevesinde kaynak göstererek her türlü alıntı yapılabilinir. www.NaksibendiTarikati.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im