Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

CANLI YAYIN İZLEYİN...

 
 
 

GALERY

ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

Tüm Anketler

SİTEDE ARA


Gelişmiş Arama

SİTEMİZE ZİYARETLER!

 
Bugün Tekil245 
Bugün Çoğul371 
Toplam Tekil 8634080 
Toplam Çoğul12580123 
Ip 185.50.70.3

REKLAM

 

DESTEK

Evliyalar ALLAH'ın Kılıcıdır Dokunmaya Gelmez

Evliyalar ALLAH'ın Kılıcıdır Dokunmaya Gelmez

Tarih 03 Mayys 2011, 01:17 Editör

Evliyalar ALLAH'ın Kılıcıdır Dokunmaya Gelmez başlıklı yazı..

Allahü Teala’nın sevgili kulları buyuruyor ki;

“ Evliyalar Allahın kılıcıdır. Dokunmaya gelmez. “

Şahı Nakşibend hazretlerine demişler ki;” Efendim, kılıcınız çok keskin, önüne gelen gidiyor”. Buyurmuşlar ki; “Biz sallamıyoruz, onlar gelip başlarını vuruyorlarsa biz ne yapalım? “

Allahü tealanın sevgili kullarının rızası Allahü Telanın rızasıdır. Onların öfkesi, gadabı ilahidir. Tabi hayatta olup olmamakta bir şey değiştirmez. Hatta vefatlarından sonra daha da tesirli oluyorlar.

Ehl-i sünnet âlimleri diyor ki, ilk’ler olmazsa, ikinciler olmaz. Onun için Eshabı kiramın ilkleri sonrakilerden çok daha kıymetlidir. Mesela Bedir’e katılanlar hepsi cennete gidecek.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyorlar ki “Kuddise sirruh” ; “Cenabı Hakk’ın Cemal sıfatı ile belli bir dereceye kadar geldim. Fakat ne zaman guvalyar kalesinde üç sene hapse girdim: O kadar eziyette, sıkıntıda elde ettiklerimi hiç elde edemedim. Orada Cenab-ı Hakk Celal sıfatı ile tecelli etti.”

Dolayısı ile Büyükler buyuruyor ki; “hastalık, derd, bela, kemend-i mahbub-i ilahidir, ancak, Allahü teala sevdiklerinin boynuna böyle bir kemend-i ilahi atar, bu kement insanın boynuna geçtiği zaman, bir yere gidecek gibi olsa boğulacak gibi olur, geriye gelir. Azamaz, kudurumaz.

Peygamberimiz “salllallahü aleyhi vesellem” ümmetine karşı, bir annenin evladına olan merhametinden daha şefkatliymiş,
 Allahü Teala da kullarına karşı anneden babadan onbin, yüzbin kere daha fazla şefkatli ve merhametlidir. Onların varisleri de böyledir.
 Evliyaların müminlere olan şefkat ve merhameti, evladlarına olan muhabbetten daha fazladır. Çünkü, onların varlığı ve hayatı; islamiyetin yayılması, dinimizin öğretilmesi, ehl-i sünnetin anlatılmasıdır.

Onun için bu yol cennetin yoludur, yeter ki Allahü teala gaflete düşürüp de bizi nefsimizin eline düşürmesin. Bizim en büyük düşmanımız nefsimizdir. Onun için yalnız olmaktansa beraber olmak bin kere daha iyidir. Yalnız kalırsak, ya şeytanla, ya nefsimizle baş başa kalırız, bu ise çok tehlikelidir. Ama ehl-i sünnet biriyle beraber olursak, bu seadettir.

İslâm âlimleri buyuruyor ki, bir kişi ehl-i sünnetâlimlerinin kitaplarını okursa güzeldir. Kitabı birisi okuyup birisi dinlerse, buna sohbet denir ki, her türlü feyz ve bereket oradadır.

Güzel insanlar güzel işler yaparlar. Cenab-ı Hak Hadis-i Kudside Cenab-ı Peygambere “aleyhisselatü vesselam” buyuruyor ki; “Ey Habibim, sana kim gelir de, bana Allahı anlat, dinimi anlat diye bir şey sorarsa, artık sen her şeyi unut, ona hizmetçi ol.” Kim olursa olsun, birisi gelip de dini meselede bir şey sorarsa, akan sular durur, orada her şey durur ve orada o hizmet yapılır.

İslam âlimleri buyurdular ki; bugünün en büyük hizmeti, fitneye sebeb olmamaktır.

Allahü tealanın has dinine, ehli sünnet olarak hizmet etmek çok büyük bir nimettir. Eğer bu nimetin kıymeti bilinmezse elden gider. Bu nimetin elden gitmemesi için iki şart vardır. Birincisi, herkes tövbe etmelidir. Bu nimet elimizden gitmesin diye günahlarımızı düşünmeliyiz, Rabbimize yalvarmalıyız. İkincisi, bir yerde dine hizmet varsa, orada Rabbimizin rahmeti, merhameti var demektir. Bu da olmazsa, Allahü tealanın rahmeti, merhameti, acıması o yerden kalkar.

İslâm âlimleri buyurdular ki; “Cenab-ı Hak ezelde şöyle takdir etmiş, şöyle karar vermiştir: Kullarım neyi isterse, istedikleri şeye kavuşmaları için, uygun şartları onlara hazırlarım. Kullarım neyi talep ederse, o talep ettiklerine kavuşsunlar diye önlerine uygun şartlar koyarım.”

Bir zamanlar insanlar Allahü tealadan cenneti talep ettiler. O zamanlar Allahü teala kum gibi evliyalar yarattı. Evliyaların varlığı, insanların kurtulması için en iyi sebeptir. Çünkü insanlar Rabbimizin rızasını istiyorlardı, cenneti istiyorlardı.
 Allahü teala onları cennete kavuşturacak yolu açtı. Allahü teala alimler gönderdi, evliyalar gönderdi, millet de rahat etti.
 Sonra insanlar dünyalık ister oldular. Ehli dünya oldular. Cenabı hak aynı yerde, akla dünyalık olarak ne gelirse onları yarattı.

Şimdi, biz Rabbimizin rızasını istediğimiz müddetçe, onun kullarına iyilik etmek istediğimiz müddetçe, ve de içinde bulunduğumuz ülkenin şartlarına, kanunlarına tam uyduğumuz müddetçe, birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz müddetçe, sevgi ve muhabbetimiz devam ettiği müddetçe, bu hizmetler kıyamete kadar devam eder.

Çünkü Büyükler buyuruyor ki, Hazreti Mehdi gelecek, İctihadı İmam-ı Azam gibi yani Hanefi mezhebine uygun olacak, (ama ictihadı öyle çıkacak). Müceddid olacak. İmamı Rabbani hazretlerinin mektubatını okuyacak.
 Demek ki mektubatın ilmi, mektubatın izahı kıyamete kadar devam edecek. Kim buna layıksa, kim buna münasipse Allahü teala onların elinde bunları devam ettirecek.

Bir insanın elinde veya cebinde çok kıymetli pırlanta olsa 24 saat onu düşünür. Aman hırsız gelmesin. Aman kaybolmasın. Aman çalınmasın; 24 saat hep aklı orda. İşte bu nimetin kıymetinin büyüklüğü anlaşılırsa, onun muhafazası için o kadar hassas davranılır.

Ahiret var, ölüm var, cennet var, cehennem var… Üçüncü bir yer yok çünkü. Ya siyah ya beyaz… Onun için büyükler buyuruyorlar ki, günah yazılır. Ama sevap..! Onun ne olduğu belli değil. O sevab Rabbimizin rızasına uygun mu oldu, kabul mu oldu, red mi oldu onu Allah bilir.
 Ama günahta böyle bir şüphe yok. Onun için iza câe suresinde
 Allahü teala buyuruyor ki, “ kim Allaha tövbe istiğfar ederse onu mutlaka affedeceğim.”
 Büyükler buyuruyor ki, Allah verdiği sözden dönmez.

Dünyada en zor şey, ehli sünnet itikadında olmaktır. Cenabı Peygamber buyuruyor ki, “ benim ümmetim 73 fırkaya ayrılacak. 72’sinin itikadı bozuk olacak, cehenneme gidecek, itikadı düzgün olduğu için biri kurtulacak. İşte bu, ehli sünnet vel cemaat fırkasıdır. Peygamberimizin cemaatine ve sünnetine tabi olandır. Cemaat demek Eshabı Kiram demektir. Sünnet de İslamiyet demektir. Ehl-i sünnet vel cemaatin manası budur. Benim cemaatime ve sünnetime tabi olan kurtulacaktır buyuruldu.

Şimdi 73 tane altın koysalar önümüze, 72’si sahte olsa biri sağlam olsa. Kolay değil ki bulmak. Onun için Allahü Teala kullarım böyle rastgele konuşmasınlar, rastgele yol tutmasınlar diye mürşidler göndermiş, eserler göndermiş, kitaplar göndermiş. Bize ne kalmış; peki demek… İşte eğer biz peki dersek, kendimize değil de, bize ehl-i sünnet itikadını anlatan mübarek zatlara peki dersek dünyada rahat ederiz, ahirette de cennete gideriz.

Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretleri gibi çok büyük bir evliya buyuruyor ki, hocama kavuştum, aklımı bıraktım ve kurtuldum.

Büyükler buyuruyor ki, Allah-ü Teala’nın sevgili kullarına kim kavuşursa imanını kurtarır. Çünkü bu Büyükler, gökteki yıldızlar gibidir.

Allahü Teala hepimize maddi ve manevi şifalar versin.

Ali Zeki Osmanağaoğlu

Bu yazı 10855 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Evliyalar

Şeyh Şamil'in Hayatı

Şeyh Şamil'in Hayatı CENNETÜ'L- BAKİ'DEKİ DAĞISTAN ARSLANI - ŞEYH ŞAMİL [ Kaddesallahu Sırrahulaziz ]

Evliya sevgisi neden önemli..

Evliya sevgisi neden önemli.. Evliya sevgisi ne derece önemi olduğu bu makalede kısaca anlatılmaya çalışılmıştır..

MENZYL SYLSYLE-Y ALYYYE

Söz ve Resim
Sadatların himmeti yanında okyanuslar bir zerredir.

GAVS-I SANİ HZ.

SÖZLÜK

(c) Web sitemizin Vakıf, dernek vb. kuruluşlar ile resmi bir bağı kesinlikle yoktur, tamamen kişisel çabalarla kurulmuş bir web sitesidir. Ancak istifade edilmesi için yazı ve linklerini kaynak belirterek yayınlayıp, destek verdiğimizde olabilir. Ayrıca diğer kaynaklardan, ehli sünnet çizgisinde gördüğümüz çalışmaları kaynak göstererek sitemizde yayınlamaktayız. Niyetimiz, sayısız faydasını gördüğümüz, Kuran ve Sünnet esaslı bu yüce Nakşibendi yolunu insanların tanıması ve istifade etmesine vesile olabilmektir. Sitemizden emeğe saygı çerçevesinde kaynak göstererek her türlü alıntı yapılabilinir. www.NaksibendiTarikati.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im