Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

CANLI YAYIN İZLEYİN...

 
 
 

GALERY

ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

Tüm Anketler

SİTEDE ARA


Gelişmiş Arama

SİTEMİZE ZİYARETLER!

 
Bugün Tekil359 
Bugün Çoğul492 
Toplam Tekil 8633071 
Toplam Çoğul12579055 
Ip 185.50.70.3

REKLAM

 

DESTEK

Hatme Ve Sohbet Meclisleri Hakkında Bir Hadis

Hatme Ve Sohbet Meclisleri Hakkında Bir Hadis

Tarih 12 Mayys 2011, 15:57 Editör

Hatme Ve Sohbet Meclisleri hakkında açıklayıcı bir hadis..

Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah'ın, yollarda dolaşıp zikredenleri araştıran melekleri vardır. Allahu Teala'yı zikreden bir cemaate rastlarlarsa, birbirlerini "Aradığınıza gelin!" diye çağırırlar. (Hepsi gelip) onları kanatlarıyla kuşatarak dünya semasına kadar arayı doldururlar.
Allah, -onları en iyi bilen olduğu halde- meleklere sorar:

"Kullarım ne diyorlar?"

"Seni tesbih ediyorlar, sana tekbir okuyorlar, sana tahmid okuyorlar. Sana ta'zim (temcid) ediyorlar" derler.Rabb Teala sormaya devam eder:

"Onlar beni gördüler mi?

"Hayır!" derler.

. "Ya görselerdi ne yaparlardı?"

"Eğer seni görselerdi ibadette çok daha ileri giderler; çok daha fazla ta'zim, çok daha fazla tesbihde bulunurlardı" derler. Allah tekrar sorar:

"Onlar ne istiyorlar?"

"Senden," derler, "cennet istiyorlar"

"Cenneti gördüler mi?" der,

"Hayır ey Rabbimiz." derler.

"Ya görselerdi ne yaparlardı?" der.

"Eğer görselerdi," derler, "cennet için daha çok hırs gösterirler, onu daha ısrarla isterler, ona daha çok rağbet gösterirlerdi." Allah Teala sormaya devam eder:

"Neden istiaze ediyorlar?"

"Cehennemden istiaze ediyorlar" derler.

"Onu gördüler mi?" der.

. "Hayır Rabbimiz, görmediler" derler.

"Ya görselerdi ne yaparlardı?" der.

"Eğer cehennemi görselerdi ondan daha şiddetli kaçarlar, daha şiddetli korkarlardı" derler. Bunun üzerine Rabb Teala şunu söyler:

"Sizi şahid kılıyorum, onları affettim!"

Resulullah (sav) sözüne devamla şunu anlattı: "Onlardan bir melek der ki: "Bunların arasında falanca günahkar kul dahi var. Bu onlardan değil. O başka bir maksadla uğramıştı, oturuverdi." Allah Teala: "Onu da affettim, onlar öyle bir cemaat ki onlarla oturanlar da onlar sayesinde bedbaht olmazlar" buyurur.

(Buhari,Daavat66,Müslim,zikir25,(2689);Tirmizi,Daavat140,(3595).)

AÇIKLAMA

ibn-i Hacer, Ulemanın hadisten çıkardığı bazı inceliklere dikkat çeker:

1- Hadis, Allah'ın zikredildiği meclislerin, buralarda Allah'ı zikredenlerin ve bu maksatla bir araya gelmenin faziletini beyan etmektediri
Ayrıca, buralara karışan kimseler, aslında zikir için gelmemiş olsalar bile aynen öbürleri gibi, Cenab-ı Hakkın lütfedeceği her çeşit ikramdan istifade edeceği, hisse sahibi olcağı da anlaşılmaktadır.

2- Hadis,meleklerin insanları nekadar sevip,onlara ne kadar yakından ilgi ve itina gösterdiklerini de ifade etmektedir.
Hadiste, sual sahibi, sorulandan daha iyi bilse bile,sorulanın kadrini yüceltmek, makamının şerefini ilan etmek, yakın ilgisini göstermek gibi sebeplere binaen, bazen soru sorduğunu görmekteyiz.
Bazı Alimler derler ki:"Cenab-ı Hakk'ın melaikeye ehl-i zikirden bu suali, Kur'ran da geçen şu ayete işarette bulunmaktadır."(Melekler) "biz seni hamdinle tesbih ve seni takdis edip duruken orada (yeryüzünde) bozgunculuk edecek, kanlar dökecek kimse mi yaratacaksı?" demişlerdi" (Bakara 30). Sanki meleklere şöyle denmektedir: Onlara şehvetler, şeytanın vesveseleri musallat edilmiş olmasına rağmen, onlardan hasıl olan şu tesbihata şu takdisata bakın! Onlar nasıl buna giriştiler tesbih ve takdiste size benzeyiverdiler?"

3-Bazı alimler derlerki:" bu haidisten şu netice çıkmaktadır: İnsanoğlundan hasıl olan zikir meleklerden hasılolan zikirden daha üstün ve daha şereflidir. Zira, insanların zikri, pek çok meşguliyetlere ve ibadetten uzaklaştırıcı pek çok engellerin varlığına rağmen hasıl olmakta ve gayb aleminde ortaya çıkmakta,takdir görmektedir. Melekler için buların hiçbiri mevzubahis değildir."

Kutüb-i Sitte cilt:6 Hadis No:1941

Bu yazı 21107 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hatme-i Hacegan

HATM-İ HÂCEGÂN BİD'AT MIDIR?

HATM-İ HÂCEGÂN BİD'AT MIDIR? ZAMÂNIMIZIN EDEBSİZ HAM HÂRİCÎLERİNİN İDDİÂ ETTİKLERİ GİBİ HATM-İ HÂCEGÂN HAKÎKATEN BİR BİD'AT MIDIR?

VEHHABİLERİN HATME ( TOPLU ZİKR ) OLMADIĞI HAKKINDA BİZE VERDİKLERİ HADİS-İ ŞERİF-İN ŞERH-İ

VEHHABİLERİN HATME ( TOPLU ZİKR ) OLMADIĞI HAKKINDA BİZE VERDİKLERİ HADİS-İ ŞERİF-İN ŞERH-İ ( TOPLU ZİKR ) OLMADIĞI HAKKINDA BİZE VERDİKLERİ HADİS-İ ŞERİF-İN ŞERH-İ

MENZYL SYLSYLE-Y ALYYYE

Söz ve Resim
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…

Mevlana

SÖZLÜK

(c) Web sitemizin Vakıf, dernek vb. kuruluşlar ile resmi bir bağı kesinlikle yoktur, tamamen kişisel çabalarla kurulmuş bir web sitesidir. Ancak istifade edilmesi için yazı ve linklerini kaynak belirterek yayınlayıp, destek verdiğimizde olabilir. Ayrıca diğer kaynaklardan, ehli sünnet çizgisinde gördüğümüz çalışmaları kaynak göstererek sitemizde yayınlamaktayız. Niyetimiz, sayısız faydasını gördüğümüz, Kuran ve Sünnet esaslı bu yüce Nakşibendi yolunu insanların tanıması ve istifade etmesine vesile olabilmektir. Sitemizden emeğe saygı çerçevesinde kaynak göstererek her türlü alıntı yapılabilinir. www.NaksibendiTarikati.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im