Nakşibendi Tarikatı - Öz değerleriyle birlikte.
ANASAYFA SİTEDE ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE SORU SORUN? İLETİŞİM

CANLI YAYIN İZLEYİN...

 
 
 

GALERY

ANKET

Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?

Tüm Anketler

SİTEDE ARA


Gelişmiş Arama

SİTEMİZE ZİYARETLER!

 
Bugün Tekil331 
Bugün Çoğul464 
Toplam Tekil 8633043 
Toplam Çoğul12579027 
Ip 185.50.70.3

REKLAM

 

DESTEK

Hazret'in Kara Gözleri

Hazret'in Kara Gözleri

Tarih 07 Mart 2013, 00:28 Editör

Allah (cc) dostu ve bir Peygamber (sav) varisine duyulan sevginin örneği..

Gavs-ı Bilvanisî Seyyid Abdülhakim (k.s) zamanıydı. Sofiler hizmette çalışıyorlardı. Aşkla, muhabbetle çalışıyorlardı. Gavs-ı Bilvanisî (k.s) Hazretleri’nin bir an görünmesi sofileri müthiş bir cezbeye tutuyordu. Öyle ki, kazmayı küreği nasıl salladığını bilmiyordu sofi. Biri vardı içlerinde, öyle sessiz sakin... Diğer sofiler gibi aşk ve muhabbet alameti gözükmüyordu onda. Evet, o Muhammed Diyaüddin (k.s) Hazretleri’nin sofisiydi.

Hazret’in vefatından sonra hiçbir evliyaya, mürşide intisab etmemişti. Sofiler her fırsatta ona “Hazret vefat etti, sen de Gavsımıza intisab etsene!” diye söylemlerde bulunuyorlardı. Hazret’in sofisi, bu söylemleri dikkate almıyordu ve hizmetine devam ediyordu. Bir gün sofiler üzerine çok vardılar. Hazret’in sofisini çok sıkıştırdılar. “Bu yaptığın hizmetin faydasını görmek istiyorsan, Gavs’a intisab etmelisin.” diye telkinde bulundu sofiler.

Hazret’in sofisi “Bana karışmayın, siz işinize bakın!” diye cevap verdiyse de, dinletemedi sofilere. Sofiler, dört bir taraftan baskı oluşturuyordu. Hazret’in sofisi bu duruma çok sinirlendi ve doğrucu camiye, Gavs Hazretleri’nin yanına gitti. Maksadı, sofilerin bu tutumunu şikâyet etmekti. Gavs Hazretleri camide oturuyordu. Mübarek sırtı kıble tarafında, yüzleri cemaate dönük bir vaziyette...

Hazret’in sofisi, gayet sinirli bir şekilde Gavs Hazretleri’nin yanına ve dedi:
“Efendim, ben sizin sofilerinizden şikâyetçiyim!”

Gavs Hazretleri: “Ne oldu sofi, neden bu kadar sinirlendin?”

“Efendim, sofileriniz durmadan bana imalı sözler söylüyorlar.”

“Ne diyor bizim sofiler?”

“Efendim, neden sizden tövbe almadığımı, bu şekilde devam etmemin yanlış olduğunu vs.”

“Sofiler yanlış mı söylüyorlar, neden bizden tövbe almıyorsun? Bizim kapımız da Hazret’in kapısı değil mi? Yoksa bizde bir yanlış mı gördün?”

Hazret’in sofisi, Gavs Hazretleri’nin bu sözleri karşısında başını aşağıya doğru eğer ve başlar hıçkıra hıçkıra ağlamaya... Bir yandan ağlar ve bir yandan da şunları şöyler:

“Efendim, vallahi sizden ve kapınızdan bir şikâyetim yoktur; ben Allah Tealâ’ya yemin ederim ki siz Gavs’sınız. Zaten bu düşüncede olsam gelir miydim bu kapıya? Hizmet edecek başka yer mi yoktu?”

Gavs Hazretleri sordu: “Peki sofi madem böyle bir düşüncen vardır, seni bize intisab etmeye engelleyen şey nedir?”

Hazret’in sofisi yere oturur, dizleri üzerinde Gavs Hazretleri’ne yaklaşır şu muhteşem sözleri söyler:

“Ben Hazret’in o kara gözlerini bırakıp da, nasıl başka bir eli tutarım?”

Gavs Hazretleri hemen sofiye sarılır. Sofi de Gavs Hazretleri’ne sarılır. Bu kez ikisi birden başlar ağlamaya. Gavs Hazretleri sofiye der: “Vallahi serbestsin, burada nasıl istiyorsan öyle yaşa. Kimse sana karışmayacak.”
Bu kez Hazret’in sofisi elini uzatır ve “Efendim, ben sizden tarikat istiyorum!” der. Gavs Hazretleri tarikat verir. İşte aşk, teslimiyet ve sadakat...

Sohbeti Anlatan:

Seyyid Muhammed Said (1943 - 2000)

Gavs-ı Bilvânisî (k.s) Hz.'nin torunu, Seyyid Muhammed Nûrânî (ks) Hz.'nin oğludur. Gavs-ı Sânî (k.s) Hz.'nin emriyle Merkad'a defnedilmiştir.

Bu yazı 13511 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Menkıbeler

Alay Etmenin Cezası

Alay Etmenin Cezası "Şu tarafa bak bakalım ne göreceksin?" Buyurdu.

Rahip Barsisa ve Şeytanın Hliesi

Rahip Barsisa ve Şeytanın Hliesi Şeytan, sırtında cübbesi, elinde asası, başında sarığı, elinde tesbihi olduğu halde bembeyaz sakalıyla Şeyh Bersisa...

MENZYL SYLSYLE-Y ALYYYE

Söz ve Resim
SİYASET KONUŞULAN YERDE YA SUSUN YA DA ORAYI TERKEDİN.
HANGİ PARTİ OLURSA OLSUN KONUŞURSANIZ SÂDÂTLAR BUNDAN RAZI DEĞİLDİR.

GAVS-I SANİ HZ.

SÖZLÜK

(c) Web sitemizin Vakıf, dernek vb. kuruluşlar ile resmi bir bağı kesinlikle yoktur, tamamen kişisel çabalarla kurulmuş bir web sitesidir. Ancak istifade edilmesi için yazı ve linklerini kaynak belirterek yayınlayıp, destek verdiğimizde olabilir. Ayrıca diğer kaynaklardan, ehli sünnet çizgisinde gördüğümüz çalışmaları kaynak göstererek sitemizde yayınlamaktayız. Niyetimiz, sayısız faydasını gördüğümüz, Kuran ve Sünnet esaslı bu yüce Nakşibendi yolunu insanların tanıması ve istifade etmesine vesile olabilmektir. Sitemizden emeğe saygı çerçevesinde kaynak göstererek her türlü alıntı yapılabilinir. www.NaksibendiTarikati.com
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Alt Yapy: MyDesign - Dizayn ve Hosting: Ri-Mer Bili?im